“Ktoś, kogo znamy” doskonały thriller psychologiczny w klimacie domestic noir

"Ktoś, kogo znamy" to najnowsze dzieło Shari Lapena autorki takich bestsellerów jak "Para zza ściany", "Nieznajoma w domu" czy "Niechciany gość"

Ktoś, kogo znamy” to najnowsze dzieło Shari Lapena autorki takich bestsellerów jak “Para zza ściany”, “Nieznajoma w domu” czy “Niechciany gość”. Ta kanadyjska pisarka jak nikt potrafi pokazać mroczne strony zwykłych ludzi, takich jak my. Straszne historie, o których opowiadają jej książki mogą wydarzyć się wszędzie, co przydaje im realizmu i mocno oddziałuje na wyobraźnię czytelników.

Nowa odmiana thrillera – domestic noir

Klasyczne kryminały kojarzą nam się z historiami genialnych morderców, których ścigają uparci policjanci. Półki z tego rodzaju literaturą dominują właśnie w literaturę pisaną z perspektywy śledczych wytrwale poszukujących sprawców zbrodni. Inaczej jest w przypadku thrillerów psychologicznych pisanych przez Shari Lapenę. Tu wszystko dzieje się w zamkniętym kręgu małej społeczności, gdzie wszyscy są zamieszani w sprawę i mogą być podejrzani. To właśnie gęsta atmosfera przypuszczeń i insynuacji jest właśnie, tym co wyróżnia domestic noir. Nawet dobrze znane nam osoby mogą okazać się, kimś innym niż do tej pory nam się wydawało.

Każdy ma coś do ukrycia

Akcja książki “Ktoś, kogo znamy” toczy się na spokojnym osiedlu w zmyślonej miejscowości Aylesford położonej w stanie Nowy Jork. Robert Pierce dzwoni na policję, gdyż nie wie, gdzie jest jego żona Amanda. Jej przyjaciółka, z którą miała spędzić ten weekend nie słyszała nawet o podobnym planie. Tymczasem ich sąsiedzi Olivia i Paul z przerażeniem odkrywają, że ich syn  Raleigh nocami włamuje się do domów na osiedlu. Nie robi tego, jednak żeby kraść pieniądze czy kosztowności, ale odkrywać tajemnice skrywane przez mieszkających tam ludzi. Włamuje się do prywatnych komputerów, a nawet wysyła e-maile z kont ich właścicieli.

Matka niesfornego chłopaka zamiast wynająć prawnika, postanawia inaczej rozwiązać ich problem. Robi to pisząc anonimowe listy do mieszkańców osiedla, do których włamał się jej syn przepraszając ich za to zajście. Wtedy okazuje się, że jednym z domów, do których wtargnął Raleigh jest dom należący do Roberta Pierce’a i jego zaginionej żony. Kolejny z nich należy do całkiem nowej na osiedlu kobiety Carmine Torres. Kiedy z pobliskiego jeziora zostaje wyłowiony samochód z ciałem Amandy akcja się zagęszcza. Czy kobieta wskutek ujawnienia jakichś tajemnic popełniła samobójstwo czy może ktoś chcąc się jej pozbyć upozorować wypadek?

Ktoś, kogo znamy” (https://www.taniaksiazka.pl/ktos-kogo-znamy-shari-lapena-p-1331115.html) to prowadzona w narracji pierwszoosobowej powieść, w której co jakiś czas zmieniamy perspektywę i możemy ujrzeć całą sytuację oczami, kogoś innego. Dzięki temu pisarskiemu zabiegowi czytelnik ma wrażenie, że znalazł się w samym centrum akcji. Shari Lapena po mistrzowsku wprowadza nas w niecne sprawki mieszkańców spokojnego osiedla i uświadamia nam, że każdy ma coś do ukrycia.

Book obraz autorstwa katemangostar - www.freepik.com